Deklaracje pit 37. Korekta. Przekazanie 1% podatku

Posted by on mar 29, 2014 in Artykuły | 0 comments

Dużo osób nie jest pewnych jak obliczyc pit 37 albo podczas jego realizowania popełnia błędy obliczeniowe. Podatnik, który zauważył, że wprowadził pomyłkę musi wysłać korygującą deklarację. Korektę można przedstawiać bez ograniczeń.

Składanie korekty

Złożenie korekty jest bardzo proste i do jej zrobienia potrzebny będzie wzór pitu 37 czy też tego, którym się deklarowaliśmy. Zaznaczamy rubrykę „korekta zeznania” i załączamy pisemne wyjaśnienie korekty, w którym trzeba zaznaczyć przyczyny korekty i tego czego ona dotyczy. Wszystko można wykonać elektronicznie używając program darmowy pit 37 dostępny online, umieszczając załącznik ORD-ZU. Jeżeli omyłki w deklaracji zostały znalezione po latach, składając korektę trzeba użyć deklaracji obowiązującej w danym roku. Nie możemy w postaci elektronicznej bez e-podpisu, korygować deklaracji, która wcześniej była dostępna jedynie w postaci papierowej, a teraz jest możliwość wysłania jej elektronicznie. Można tymczasem naprawić elektronicznie druk, który wysłaliśmy w postaci papierowej, a w tamtym roku był dostępny też w postaci elektronicznej.

Przeciwwskazania i odsetki

Regulacje prawa podatkowego pozwalają na korygowanie rocznych rozliczeń podatkowych gdy przeciwko podatnikowi nie zostało wszczęte postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa. Zaś po jej zakończeniu i po zakończeniu postępowania podatkowego szansa poprawek jest przywracana. Korektę zrealizować można jeszcze przed ostatnim dniem płatności podatku. W takim przypadku nie ma przyczyny, aby spłacać odsetek za nieterminowość. W wypadku błędu powodującego konieczność dopłacenia podatku, oprócz złożenia korekty zeznania, trzeba także zapłacić odsetki podatkowe za nieterminowość w płaceniu podatku. Obecnie stawka odsetek za opóźnienia podatkowe osiąga 10%.

1% podatku

Istnieje możliwość przekazania 1% podatku organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem korekty pit37 Ministerstwo Finansów jak też Izba Skarbowa uprzedzają jednak, że w tym przypadku poprawa deklaracji podatkowej musi być wykonana w ciągu miesiąca od minięcia terminu złożenia formularza podatkowego. Koniecznym warunkiem jest również opłacenie w całkowitej ilości podatku należnego stanowiącego bazę wyliczenia kwoty, jaka ma być przekazana na cele organizacji pożytku publicznego, najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od minięcia terminu dla złożenia deklaracji podatkowej.  Podatek będący podstawą obliczenia 1% będzie traktowany jako zapłacony w całkowitej wysokości także, kiedy zaległość podatkowa nie przewyższy rzędu trzykrotnej wysokości opłaty dodatkowej, przeznaczanej za poleconą przesyłkę listowną przez Pocztę Polską S.A.

Jak urząd sprawdza deklaracje

Urząd skarbowy koordynuje czynności naprawcze opierające się na odnajdywaniu prostych w deklaracjach. Jeśli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty zwrotu podatku lub straty nie przewyższa 1000zł, urząd osobiście wykonuje korektę i wysyła skorygowaną deklaracje pit 37 do podatnika, który ma 14 dni na ogłoszenie sprzeciwu. Jeśli sprzeciw nie będzie zgłoszony, deklarację uznaje się za skorygowaną. Fiskus ma prawo także zwrócić się do podatnika o poprawienie formularza oraz złożenie odpowiednich wyjaśnień.

Gdy po skończeniu deklaracji podatkowej, okazuje się że popełniliśmy błąd, należy złożyć korektę razem z pismem wyjaśniającym powody tego błędu. Korektę mogłyby dołączyć również osoby, które np. odnalazły dokumenty umożliwiające uzyskanie ulgi. Przepisy nie narzucają ograniczeń w kwestii liczby składanych korekt, co oznacza że wypada wysyłać je dowolną ilość razy. Warto jednak nie zapominać tego, że musimy to zrobić nim sprawa się przeterminuje, czyli w okresie pięciu lat. Mamy prawo użyć program do rozliczania pit 37 i reszty formularzy, by ułatwić sobie zadanie. Większość dostępnym programów jest bezpłatna i obecna online.

Sprawdź!  program pit

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>