Do czego służy deklaracja podatkowa

Posted by on paź 26, 2013 in Artykuły | 0 comments

Krótko mówiąc, PIT to nic innego, jak rozliczenie podatkowe podsumowujące| cały rok, w postaci dokumentu dla urzędu skarbowego. Wyrażając się bardziej precyzyjnie, PIT to naliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, albo po prostu podatek od przychodów osobistych.

 

PIT tyczy się umów, jak umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Wszystkie powyższe umowy muszą być obowiązkowo rozliczone z podatku, ponieważ reprezentują osoby fizyczne.

Fachowy skrót PIT to z angielska Personal Income Tax. Na całym świecie tak się formułuje podatki od dochodu. Liczą się w nim zasiłki, renty, pensje, emerytury oraz podatek od gospodarczej działalności, lub z racji działalności artystycznej, wolnego zawodu, literatury, nauki.

Rozliczamy PIT od pierwszego dnia roku kalendarzowego, a więc zarazem nowego sezonu rozliczeniowego. Tylko, że PIT dotyczy minionego roku podatkowego, jako że już się zamknął.

Deklaracji podlegają podatnicy, którzy są pełnoletni, imają się pracy i żyją samodzielnie. Dzieci i niepełnoletni rozliczane są jednocześnie na jednym formularzu PIT razem z rodzicami lub opiekunami. W momencie, gdy mamy trudności z rozliczeniem PIT albo musimy zrobić to pierwszy raz, łatwo jest skorzystać z pomocy, jaką stanowi darmowy program do PITów – PIT pro. Można pobrać go z sieci i spełnić zeznanie podatkowe nie ruszając się z domu!

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>