Formularz pit 38

Posted by on sty 31, 2014 in Artykuły | 0 comments

Gracze, którym udało się uzyskać sukcesy na giełdzie, muszą dbać o obligatoryjnym rozliczeniu podatkowym, zrealizować deklarację pit-38 oraz nadać ją do urzędu skarbowego. Co więcej, nawet osoby które poniosły stratę, mają obowiązek pokazać ją w dorocznym rozliczeniu.

Obywatelom intensywnie grającym na giełdzie, zwrot podatek giełdowy może nie jest obcy. Jest więc on rodzaj podatku dochodowego od osób fizycznych, będący zarówno jednym z sposobów podatku z dochodów kapitałowych. Popularny istnieje też pod nazwą podatku „Belki”, jako iż w 2004r. został ustanowiony przez ówczesnego wicepremiera oraz ministra finansów – Marka Belkę. Ażeby nie narazić się urzędowi, warto zaznajomić się z kluczowymi informacjami, jakie prezentujemy poniżej.

 

Podstawowe informacje

Warunki na których wyliczany był podatek 2013 nie różnią się od tych w minionych latach. Póki co nie są także planowane istotne modyfikacje w przyszłości. Podatek dotyczy przede wszystkim dochodów uzyskanych dzięki środków w obligacje, akcje lub kontrakty terminowe. Ważne jest obecne, iż dochody te nie skupiają się w żaden sposób spośród tymi, wziętymi spośród pozostałych źródeł. Obowiązująca stopa procentowa to 19%, nie bierąc pod uwagę wartości dochodu (istnieje progresja). Płatnikiem podatku giełdowego nie zawsze jednakże będzie inwestor. W wypadku odsetek z obligacji czy dywidend podatek potrącony zostanie automatycznie już przy wypłacie.

 

Jaki formularz?

 

Aby dokonać rozliczenia z podatku od zarobków giełdowych, skorzystanie z pitu 38 będzie nieodłączne. Informacje potrzebne do zastosowania tego dokumentu wysłane zostaną przez biuro maklerskie w formie dokumentów PIT-8C. Każdy rachunek papierów wartościowych będzie wiązał się z odrębnym formularzem. W stosunku z tymże, jeśli jesteśmy kilka rachunków maklerskich, musimy liczyć się z otrzymaniem kilku PITów. Informacje umieszczamy na druk pit 38 poprzez zsumowanie wartości z wszelkich deklaracji domów maklerskich. Nie sprawia to znaczniejszych trudności niż przeprowadzenie standardowego druku PIT-37.

Małżonkowie nie mogą rozliczać się razem

 

Istotna rada dla osób istniejących w układzie małżeńskim. Dochody uzyskane z inwestycji na giełdzie, nie są ograniczone ani nie skazują na ostracyzm prawa małżonków do wspólnego rozliczenia skarbowego. Wszystko dzięki wspomnianemu wcześniej nie łączeniu dochodów giełdowych z dochodami spośród własnych źródeł. Tak jak wcześniej, mogą złożyć nierozłączne zeznanie podatkowe z tytułu dochodów z umowy o pracę. Dochodów giełdowych rozliczyć wspólnie jednakże nie wolno. Nawet jeśli rachunek maklerski bierze pod uwagę współwłasność, wszystkie przychody oraz koszty zostaną podzielone oraz wykazane w specjalnych drukach PIT-8C. Oznacza to, iż każdy spośród państwa musi zwrócić odrębne zeznanie podatkowe.

Rozliczamy stratę

 

W podsumowaniu należy również uwzględnić poniesioną stratę, skoro wolno ją złożyć w następnych latach w ujęciu identycznego źródła przychodu. Nie będzie mogła ona natomiast pomniejszyć podatku płaconego np. w układzie z zyskiem z tytułu umowy zlecenia czy umowy o pracę. Żeby odliczyć straty posiadamy maksymalnie pięć lat, a wielkość obniżenia podatku w jakimkolwiek spośród tych lat nie może być liczniejsza niż połowa wykazanej wcześniej kwoty straty.

Gdyby nie rozumiesz jak wypełnić pit 38 zachęcamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi artykułami, w jakich szczegółowo wyjaśniamy gdy się za to wziąć. Tytułem krótkiego wprowadzenia, deklaracja przedstawia się spośród dwunastu części (A-L), z czego ta wypełniana jest przez fiskusa. Do wypełnienia zeznania niezbędny będzie numer PESEL (od końca 2011 roku nie musimy czerpać z numeru NIP). Opis realizowania wszystkiej spośród części przydatny istnieje zarówno na stronie Ministerstwa Finansów. Ażeby otrzymać dokładniejsze informacje wolno oddać się do Krajowej Informacji Podatkowej (tel. 801 055 055, a dla telefonów komórkowych: 22 330 0330). W wypadku wątpliwości i wątpliwości dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika, warto zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego.

Zobacz też! program pit 38

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>