Jak prawidłowo wypełnić Pit 11?

Posted by on lut 22, 2014 in Artykuły | 0 comments

PIT-11 jest formularzem informującym o dochodach podatnika, jaki pragnie być przekazany do urzędu finansowego oraz samego podatnika, przez płatnika (np. pracodawcę). Nieprzekraczalny termin składania pit 11 to 28 lutego roku następującego, po rozliczanym roku podatkowym.

Niezbędne informacje

Ażeby rozliczenie pitu 11 było uwzględnione, muszą znaleźć się w nim wiadomości takie jak: osiągnięte poprzez podwładnego w roku podatkowym dochody, koszty nabycia dochodów, wartość wypłaconych poprzez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy, a dodatkowo wartości opłaconych składek ZUS na przykład ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. W zestawieniu mogą wydobywać się dodatkowo różne kwoty, w związku z opłacanymi składkami lub otrzymanych zysków. Należy natomiast zweryfikować czy wszystkie kwoty są poprawne, jako iż pracownik prawdopodobnie znajdzie  błędy w dokumencie oraz zwróci się osobiście o zmiany oraz naniesienie poprawki.

Jak złożyć dokument

PIT-11 również do urzędu, jak oraz do pracownika można dostarczyć na trzy rodzaje. Pierwszym z nich stanowi osobiste dostarczenie dokumentu obu stronom. Pracownik jest w obowiązku podpisać dowód odbioru, jaki powinien stanowić gromadzony w dokumentach przedsiębiorstwa. Osobny sposób, to wysłanie deklaracji listem poleconym. Zatwierdzenie wysłania należy zabrać, jako że będzie ono przykładem wysłania danych w terminie. Coraz powszechniejsze są natomiast e deklaracje pit 11. Do zatrudnionego należy przekazać dokument mailowo, o ile zawiera on na to zgodę, a pracodawca dysponuje podpisem elektronicznym. Taki podpis internetowy będzie również konieczny przy tworzeniu pit 11 online do skarbówki. Żeby dostać taki podpis, jedynym warunkiem jest konieczność jednorazowego dostarczenia do określonego płatnikowi urzędu druku UPL-1 w formie papierowej. Przy użyciu odpowiednich narzędzi albo aplikacji powstanie m.in. możliwość automatycznego podpisania elektronicznie wszystkich przesłanych deklaracji.

Konsekwencje niezłożenia dokumentów

Co istotne regulacje oraz terminy wynikają z ustawy o podatku dochodowym, a ich niewykonanie może posiadać konsekwencje przedstawione w kodeksie karnym skarbowym. Oddanie deklaracji po terminie może zostać uznane za wykroczenie, za jakie nadana jest kara pieniężna (nawet do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia). Przy opóźnieniu w złożeniu PIT-11 można polegać na dolne granice kary (absolutnie im dalsze, tym kara zwiększa się). Górne granice mówią o czynach, o wyższej szkodliwości społecznej jak np. niepłacenie podatków w terminie. Kary można zapobiec poprzez wyrażenie tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia wraz z wyjaśnieniem dlaczego zostało dokonane.

Zaliczany okres

Przed tym, zanim zapytamy jak obliczyc pit 11 warto zastanowić się nad okresem, który można wziąć pod uwagę w deklaracji. Przepisy nie precyzują tych wiadomości. Można zatem przyjąć, iż właściwy moment pochodzi z umowy o pracę, jeżeli wynagrodzenie jest płatne do końca każdego miesiąca czy okres wypłaty, jeżeli występuje ona w następnym miesiącu. Mając pracę najpierw na umowę zlecenie, a potem na umowę o pracę, PIT-11 wystawia się za pełny rok podatkowy. Jeśli pracownik był na urlopie wychowawczym bądź  pracował jedynie parę miesięcy w roku, a stosunek pracy nie został zakończony, PIT-11 wykonywany jest dodatkowo za cały rok. Jeśli jednakże nie uzyskał on w przeciągu całego roku żadnych przychodów, nie zawiera konieczności utworzenia takiej deklaracji.

Zgodnie z działającym prawem przedsiębiorca musi wystawić PIT-11 pracownikom, jacy byli obok niego zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie czy umowę o dzieło. Pomaga on podatnikom w wypełnieniu deklaracji, w części o osiągniętych w przeciągu roku przychodach. Jeśli przedsiębiorstwo współpracuje z biurem rachunkowym, przejmującym się również sprawami kadrowymi, sam pracodawca nie musi tego wykonywać osobiście. Dla pit 11 druk do wypełnienia wolno wynieść z urzędu skarbowego, wydrukować z Internetu lub wykonać online.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>