Jak szybko rozliczyć się z pit 37? – emeryci, renciści, rolnicy, niepełnosprawni na utrzymaniu

Posted by on kwi 15, 2014 in Artykuły | 0 comments

Obywatele, którzy pozyskali dochody z okazji przyznanej emerytury lub renty muszą wypełnić roczne rozliczenie pit na deklaracji PIT-37. Osoby, które podołały wymogom i zezwoliły na rozliczenie za pośrednictwem ZUS rozliczane są na podstawie druku PIT-40A.

Kiedy rozliczasz się sam

Rozliczanie pit online jak też bezpośrednio na papierze jest niezbędne w sytuacji, gdy emeryt/rencista dorabiał samodzielnie, pozyskując dochód wymagający opodatkowania. W takiej sytuacji rozlicza PIT-37. Podobnie sprawy się mają w opcji prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba wtedy zdeklarować się używając PIT-36. Jeśli w deklarowanym roku podatkowym (w wypełnieniu wspierają na przykład aktywne formularze pit) podatnik przystąpił do emerytury, ale nie korzystał z niej przez całe 12 miesięcy tego roku, od ZUS odbierze jedynie dokument PIT-11A. Za resztę miesięcy musi otrzymać druk PIT-11 od swojego pracodawcy. Posiłkując się nimi ma obowiązek zdeklarować się wypełniając i wysyłając do skarbówki PIT-37.

Rolnicy

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku rolników. Gdy płatnik dostanie z KRUS PIT-40A i prócz emerytury czy renty nie zdobywa innych dochodów wymagających opodatkowania (nie dodaje się w tym wypadku dochodu z gospodarstwa rolnego) nie musi zanosić do urzędu skarbowego dodatkowej deklaracji podatkowej. Gdy rolnik zarabia prócz tego, otrzyma PIT-11, z którego rozliczyć będzie musiał się osobiście (korzystając na przykład z pity online).

Nie trzeba, nie znaczy nie można

Sytuacja, że KRUS i ZUS także rozliczają emerytury i renty, nie decyduje że podatnicy są pozbawieni składania samodzielnych zeznań. Instytucje te rozliczają podatek według zasad tych samych, jak rozliczają swoich pracowników. W tym świetle, nie dodadzą ulgi za uczące się dzieci czy Internet. Jeśli mamy świadomość, że przysługują nam warunki preferencyjne i pragniemy z nich skorzystać, jedyną opcją jest własnoręczne wypełnienie oraz wysłanie PIT-37 do urzędu. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli pragniemy rozliczyć się wespół ze współmałżonkiem. Data, do kiedy pit powinien zostać wysłany do urzędu to koniec kwietnia roku występującego po podliczanym roku podatkowym. Jeśli podatnik chce ubiegać się o przydzielenie OPP 1% podatku, również nie może wykonać tego zostawiając  rozliczenie ZUS lub KRUS.

Nie musisz składać PIT jeżeli...

Nie masz obowiązku składać PIT gdy dochody, jakie wykorzystujesz pochodzą z:

  • rent przyznanych na zasadzie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
  • rent wypłaconych osobom represjonowanym jak też członkom ich rodzin przyznane według regół ustalonych w przepisach o zaopatrzeniu wojskowych i inwalidów wojennych oraz ich rodzin oraz dochody z powodu rent lub emerytur otrzymywanych przez osoby, które straciły wzrok w wyniku działań wojennych w trakcie wojny 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów.

    Niepełnosprawny na utrzymaniu

    Kiedy emeryt bierze pod swoje utrzymanie osobę niepełnosprawną, obejmuje go ulga rehabilitacyjna. To umożliwia odliczenie od podatku na przykład samochodu używanego po to, aby niepełnosprawny był transportowany na zabiegi rehabilitacyjne (maksymalnie 2280zł), środki lecznicze wypisane przez specjalistycznego lekarza (ponad 100zł miesięcznie), niezbędny sprzęt do ćwiczeń lub wózek inwalidzki. Dobrze jest przeznaczyć trochę czasu na osobiste uzupełnienie formularza, żeby skorzystać z takich udogodnień.

Emeryci i renciści nadal mają obowiązek rozliczenia pit online albo w standardowej formie. Część z nich może rozliczyć ZUS lub KRUS. W wypadku, gdy prócz renty lub emerytury w rozliczanym roku, osoba nie pozyskiwała innych dochodów wymagających opodatkowania, nie trzeba okazywać w urzędzie dodatkowej deklaracji podatkowej. ZUS przesyła wypełniony druk PIT-40A zarazem do podatnika a także urzędu skarbowego. Warunkiem musi być wpłacanie emerytury przez cały sezon podatkowy (12 miesięcy). Jeśli roczny przychód podlegający opodatkowaniu nie przewyższył sumy 3091 zł, nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego. 

Sprawdź! program pit

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>