Jakie są korzyści rozliczania się przez Internet?

Posted by on lut 1, 2014 in Artykuły | 0 comments

Jeśli nie chcesz kilkukrotnie drukować i realizować dokumentów, iść do urzędu, tkwić w kolejkach – skorzystaj z możliwości rozliczenia pit przez Internet. Jest to najrozsądniejsza i najkorzystniejsza forma złożenia oświadczenia rocznego.

Nie musisz mieć podpisu elektronicznego ani żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy komputer z dostępem do sieci, dokumenty i moment wolnego czasu. W banalny sposób możesz złożyć następujące dokumenty: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A oraz wniosek PIT-16.

Niezbędne dokumenty

Zanim przystąpisz do realizowania pit online, upewnij się, że masz zebrane niezbędne dane. Należą do nich przede wszystkim PESEL, imię i nazwisko płatnika, data urodzenia, kwota dochodu uwzględniona w zeznaniu za poprzedni rok. Od 2012 r. osoby fizyczne, jakie nie mają działalności gospodarczej, nie byli zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów również usług, nie są płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne za zatrudnionego pracownika nie mają obowiązku podawania nr NIP. Rozliczenie pit wymaga użycia wyłącznie numeru PESEL.

Rozliczenie online

Żeby oddać zeznanie podatkowe należy zajrzeć na stronę, na jakiej dostępny jest darmowy program do wykonywania wniosków. Wybrane aplikacje będą wymagały ściągnięcia w całości albo pobrania wymaganych wtyczek, umożliwiających korzystanie z nich. Program internetowy pit poprowadzi bezbłędnie przez procedurę uzupełnienia dokumentu. Nie ma się czego obawiać, ponieważ najmniejszy błąd może zostać skorygowany. Wypełnienie gotowego formularza polega na wpisaniu kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za zeszły rok. Zapewnia to autentyczność składanej przez nas deklaracji podatkowej. Kiedy materiał jest już podpisany, można już nadać go używając aplikacji. Warto również wziąć sobie sfinalizowany wniosek oraz zachować UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Czyni ono dowód, o takiej samej wartości jak dowód nadania listu poleconego, czy zatwierdzenie złożenia deklaracji, otrzymane w urzędzie skarbowym.

Deklaracje małżonków

Przez Internet dopuszczalne istnieje też złożenie zeznań podatkowych (PIT-37, PIT-36) małżonków, bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez jednego z nich. Ministerstwo Finansów w odpowiednich broszurach dotyczących wybranych dokumentów podatkowych dokładnie wyjaśnia, na jakich zasadach rozliczane są osoby po ślubie. Podstawowym wymogiem jest jednakże pozostanie w związku małżeńskim przez pełny rok podatkowy. Jeżeli w trakcie roku skarbowego miały miejsce ślub lub rozwód, nie można dostarczyć wspólnego PIT.

Co możemy odliczyć?

Uzupełniając internetowe deklaracje, jesteśmy wciąż uprawnieni do odliczenia od podatku niektórych wydatków również zastosowania założonych w ustawie ulg skarbowych. Przylegają do nich m.in.: ulga abolicyjna, ulga na dzieci, zdrowotne składki ZUS, 1% podatku dla organizacji użytku publicznego, IKZE, ulga na Internet. Jeśli posiadamy jedno bądź dwoje dzieci,  jesteśmyzobowiązani do ulgi w wysokości 92,67 zł na dziecko za każdy miesiąc. Rodzice jedynaków utracą jednak tą możliwość, jeżeli ich łączna roczna suma dochodów przekracza 112 tys. zł. Osoby samotne lub po rozwodzie dostają tę jedną liczbę przy połowie zakładanej granicznej wysokości zarobków. Jeśli mamy więcej dzieci, za trzecie dostaniemy 139 zł na miesiąc, a za czwarte i wszystkie kolejne 185,34 zł na miesiąc.

Co zyskujemy? oszczędzamy czas. Nie musimy biegać po urzędach i pozostać w kolejkach razem z osobami, jakie nie przekonały się do elektronicznej formy rozliczeń. Oszczędzając czas, oszczędzamy też fundusze. Dane przesyłamy w prosty i wygodny sposób nie wstając z fotela. Mamy gwarancję, iż nasza informacja została przeprowadzona poprawnie i, iż szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty. Otrzymujemy też możliwość uzyskania potwierdzenia doręczenia bez opuszczania domu, inie drukując niepotrzebnego papieru, troszczymy się o środowisko.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>