Kilka rad o tym jak poprawnie uzupełnić Pit 36

Posted by on lut 2, 2014 in Artykuły, PIT 36 | 0 comments

Pit36 to zaświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu czy poniesionej straty w roku podatkowym. Deklaracja dotyczy tylko przychodów opodatkowanych według miary podatkowej (mającej obecnie 18% i 32%), a wykonać ją powinny osoby, jakie:

 • miały pozarolniczą działalność gospodarczą na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
 • prowadziły działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na uniwersalnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
 • uzyskały przychody: z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (albo pozostałych umów o podobnym charakterze) ) opodatkowane na uniwersalnych zasadach, ze źródeł krajowych (od których zobowiązane były indywidualnie opłacać zaliczki na podatek), ze źródeł przychodów położonych za granicą bez pośrednictwa polskich płatników (dotyczy to pracy u płatnika spoza terytorium kraju), spośród innych źródeł (opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek).

PIT-36L - podatek liniowy tak, ale tylko wtedy gdy złożyłeś oświadczenie

Pit 36l dotyczy jedynie tych podatników, jacy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą czy działy specjalne produkcji rolnej i w wskazanym terminie przedłożyli właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dokument o wyborze rozliczenia w postaci liniowej.

Rozliczenie z pit 36l nie ujmuje:

• złożenia deklaracji z małżonkiem,

• rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko

• rozliczenia się wspólnie z własnych przychodów (opodatkowanych podług skali podatkowej, które rozlicza się pit36 czy pit37).

W pit 36l obywatel ma możliwość złożyć wyłącznie składki na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, ulgę abolicyjną, składkę na IKZE oraz dać 1% podatku na konto organizacji pożytku publicznego.

 Część D zatytułowana jest dochody/straty ze źródeł przychodów. W tym miejscu należy zacząć wyliczenia, które w dalszych partiach dadzą informację czy należałoby podatek dopłacić, czy możemy czekać na zwrot. Jako źródła przychodów druk pit 36 wskazuje:

 • O należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego również z pracy nakładczej lub zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego rozdzielone przez urząd pracy,
 • O emerytury, renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy ,
 • O pozarolniczą działalność gospodarcza,
 • O działy specjalne produkcji rolnej,
 • O działalność wykonywaną osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o PIT (w tym umowy o dzieło i zlecenia),
 • O najem lub dzierżawę,
 • O prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT,
 • O inne źródła.

Część E i F – wprowadzamy w nich odliczenia z dochodu zwolnionego, strat oraz składek na ubezpieczenie społeczne (oraz możemy odliczyć także straty z lat ubiegłych). Jeżeli korzystamy z ulg oraz odliczeń z dochodu musimy dokonać załączniki PIT/O oraz PIT/D i na ich podstawie wypełniamy rubryki w obecnej części pit 36.

W części G formularz pit 36 zawiera propozycję, w jakiej można wykazać kwoty zwiększające podstawy opodatkowania czy zmniejszające stratę jeśli utraciliśmy uprawnienie do wcześniejszych pomniejszeń.

Część H jest miejscem na obliczenie podatku.

W części I również J wykonamy odliczenia z podatku oraz obliczenia zobowiązania podatkowego.

Część K ujawni lub należy dopłacić podatek, lub możemy uzyskać zwrot pieniędzy.

 Formularz krok po kroku

 Spora liczba składających deklaracje, ma dylemat jak wypełnić pit 36, a to bardzo proste. Ażeby zacząć wypełnianie druku musimy posiadać formularz pit 36, nabyty z dostępnych w Internecie plików PDF. Szybko  odnajdziemy druk pit 36 jeszcze w dostępnych programach do realizowania druków przez Internet. Płatnik posiada możliwość dobrać jedną z trzech możliwości dokonania rozliczenia: indywidualne, wspólnie z zyskami małżonka bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, a wynika to również Polaków, którzy przebywają w innym kraju niż Polska (na obszarze Unii Europejskiej czy Szwajcarii). Kiedy dokonamy wyboru, co do rozliczenia powinno się zaznaczyć w pozycjach 6,7,8.

Formularz pit 36 rozpoczynamy wypełniać od wpisania identyfikatora skarbowego (NIP albo PESEL), roku za który się rozliczamy i opcji sposobu rozliczenia. W części B uzupełniamy następne dane identyfikujące, w tym: imię i nazwisko, adres zamieszkania o datę urodzenia, natomiast w części 3 informacje dodatkowe (m.in. dane o korzystaniu z tzw. kredytu podatkowego).

Pit 36 może jest bardziej skomplikowany od pitu 37, a kiedy poświęci się temu dostatecznie dużo uwagi każdy obywatel jest w stanie sobie dać rade z jego samodzielnym wypełnieniem.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>