Kto może i jak prawidłowo przekazać 1% podatku?

Posted by on kwi 1, 2014 in Artykuły | 0 comments

Od 1 stycznia 2004 r. rozliczenie roczne pit 37 daje szansę na powierzenie 1% podatku dochodowego dla dobrowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego w Polsce. Organizacja ta powinna znajdować się na legalnej liście tego rodzaju instytucji.

 

Kto może przekazać 1%?

Z możliwości przesłania fragmentu płaconego podatku dochodowego mogą skorzystać ci podatnicy, których zarobki nie są zwolnione z konieczności opodatkowania. Mogą to wykonać osoby zeznające podatek poprzez typowy formularz pit 37 do wydruku, opłacające podatek liniowy, deklarujące się ryczałtowo od przychodów ewidencjonalnych etc. W deklaracji podatkowej pit 37 doc lub innych okazujemy wolę przepisania 1% podatku, oznaczamy kwotę i podajemy nazwę instytucji, na której konto mają być przekazane pieniądze. Sam proces przelania pieniędzy na dane konto wypełnia naczelnik urzędu skarbowego, pomniejszając ją o koszty przelewu bankowego.

Informacje praktyczne

W pierwszej kolejności należy uzupełnić formularz pit 37 do pobrania lub w postaci papierowej albo formularze PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i odnaleźć wymaganą rubrykę. W dwa pola należy umieścić numer KRS organizacji, na rzecz której pragniemy przekazać pieniądze a także kwotę, która nie przekracza 1% (może natomiast być niższa). Możemy także dodać, w jakim celu mają być poświęcone pieniądze. W taki sposób decydujemy się oddać pomoc konkretnemu poszkodowanemu, konkretnej akcji czy inwestycji. Wielce istotne jest właściwe umieszczenie informacji do pit 37 druk pdf ze względu na brak możliwości ich korekty. Jeśli popełnimy błąd, pieniądze nie zostaną dostarczone wybranej organizacji pożytku publicznego.

Kwota pomocy

Na osobnym formularzu PIT podatnik może przekazać 1% dla tylko jednej organizacji. Nie funkcjonuje opcja rozdzielania tej wartości pomiędzy kilka instytucji. Jeśli podatnik rozlicza się na kilku formularzach, w każdym może dokonać odpisu 1% i poświęcić te pieniądze innej organizacji. Pieniądze zostaną przekazane tylko w przypadku, gdy podatnik zapłaci należny podatek w pełnej wysokości. Przepisywaną kwotę trzeba zaokrąglić do pełnych dziesięciu groszy w dół. Przykład: jeśli do spłacenia mamy 48,18zł, przekazujemy 48,1zł.

Spóźnialscy

Podatnicy, pragnący wesprzeć OPP, mają obowiązek wystrzegać się spóźnienia. Osoby, które będą zwlekały z rozliczeniem rocznym lub zapłatą wymaganego podatku zbyt długo, odbiorą sobie prawo do przeznaczenia 1%. Lepszą metodą jest przynajmniej złożenie pustego zeznania i dostarczenie korekty w czasie miesiąca, aniżeli zwłoka. Obowiązkiem koniecznym jest również zapłacenie w pełnej wysokości podatku należnego tworzącego podstawę podliczenia kwoty, która ma być przesłana na cele organizacji pożytku publicznego, w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla oddania zeznania podatkowego. Pamiętajmy, że podatnicy deklarujący się ryczałtowo, mają termin do 31 stycznia danego roku, tymczasem pozostali do 30 kwietnia.

Lista organizacji

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej możemy znaleźć aktualną listę organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymania 1% podatku. Wraz z dniem 15 grudnia roku podatkowego na domenie Biuletynu Informacji Publicznej musi zostać zamieszczony wykaz organizacji pożytku publicznego, podług stanu od dnia 30 listopada. Jeśli organizacja nie przedstawiła numeru rachunku bankowego albo zmieniła go między 15 marca do 31 lipca roku następującego po przerabianym roku podatkowym, przewodniczący urzędu skarbowego rezygnuje z przekazania 1% podatku. Na liście OPP nie mogą znaleźć się instytucje, które są związane z wyrobów z przemysłu paliwowego, tytoniowego, elektronicznego, spirytusowego, piwowarskiego, winiarskiego i reszty wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem owych metali albo handlu tymi wyrobami.

Przekazując 1% naszego podatku dochodowego, czy poprzez pit 37 formularz interaktywny czy drogą tradycyjną, nie otrzymujemy niczego, ale również nie jesteśmy stratni. Możemy jednak wskazać, do kogo popłyną pieniądze. Jeżeli nie wybierzemy konkretnej działalności, pieniądze trafią do budżetu państwa.

Zobacz też: pit-38

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>