Pit 37 – bez błędów

Posted by on sty 23, 2014 in Artykuły | 0 comments

W bytowaniu każdego, a co za tym idzie mającego dochody człeka, nadchodzi jeden z najmniej pożądanych okresów – rozliczenie podatkoweCzynność nie jest jednak karkołomna, jeżeli działamy wg kilku kroków.

Część rozliczających się osób pracujących na etacie frapować powinien wyłącznie deklaracje pit 37. Stworzono go wyliczeń podatku dochodowego dla osób fizycznych, jakie w minionym roku otrzymały przychody z tytułu wynagrodzeń płynących m.in. ze stosunku pracy. Pod ową grupę podlegają także zasiłki, stypendia lub emerytury. Niżej, w paru etapach przekazujemy, jak przyjemnie i ekspresowo rozliczyć się z niniejszego podatku online.

Krok 1 -  Wybór programu do obsługi PIT-37

 Żeby zacząć należy odszukać w Internecie i pobrać pojedynczy spośród wielu przydatnych programów do wypełniania formularza. Bezpłatny program pit można nabyć klikając na baner po lewej okolicy. Następnie trzeba sporządzić wszystkie niezbędne kwestionariusze. Przynależą do nich dowód osobisty oraz formularze PIT-11 uzyskanie od pracodawców. Jeśli planujesz strać się o ulgę na dziecko, konieczny będzie również jego PESEL. Jeżeli korzystasz z Internetu, jednocześnie możesz starać się o dofinansowanie. Przygotuj dlatego rachunki za Internet z zeszłego roku.

Warto wiedzieć, że za pomocą Internetu można rozliczyć dodatkowo niemało innych deklaracji podatkowych, w tym np. druk vat7 czy PIT38. W tymże artykule, będziemy się natomiast interesować się tylko sprawą PIT-37.

 

Krok 2 – Rozpoczęcie pracy z programem

Część poręcznych aplikacji proponuje dwa tryby, które dobieramy zgodnie z naszymi preferencjami. Są to:

a) Formularz aktywny

b) Kreator PIT

Pierwsza propozycja, przeznaczona jest dla jednostek doświadczonych, które zmierzają wypełniać deklarację krok po kroku i sprawować kontrolę nad jakimkolwiek jej szczegółem oraz etapem uzupełniania. Dodatkowa z kolei, pozwoli początkującym podatnikom szybko uporać się z rozliczeniem. Zaopatrzona jest w sprytny kalkulator, który pełniąc rolę pilnującego nad wszystkim opiekuna, odruchowo dopowiada pola kwestionariusza i poprawia przypadkowe niedostatki.

Krok 3 – wprowadzenie przychodów podatnika

 

Podatek za 2013 rok rozliczamy, rozpoczynając od wprowadzenia danych osobowych. W dalszym etapie, przychodzi okres na uzupełnienie informacji o dochodach. W większości przypadków, niniejsze miejsca będą żądały wykorzystania formularza PIT-11, pobranego od przełożonego lub innego płatnika (np. ZUS). Napełniamy więc wolne pola, mając z informacji z tego formularza.

 

Kiedy weźmiemy pod uwagę PIT-11 dopisujemy następujące pozycje PIT-37:

a) przychód (poz. 37)
b) koszty uzyskania przychodu (poz. 38),
c) zaliczka pobrana przez płatnika (poz. 41)
d) składki na ubezpieczenia społeczne (poz. 91)
e) składki na ubezpieczenia zdrowotne (poz. 108).


Przychód (poz. 39) uzupełniony pozostanie automatycznie.

Jeśli otrzymujemy dochód od kilku zwierzchników liczbę przychodów należy zsumować. Całościowa liczba kosztów uzyskania dochodów nie może tymczasem przekroczyć ustanowionych progów.

 

Jeśli pragniemy, 1% podatku może, zamiast do stawki publicznej, przejść na konto wyselekcjonowanej przez nas organizacji użytku zbiorowego. Wystarczy wpisać jej numer KRS dodatkowo nazwę, a na jej poczet pozostaną wyłożone pieniądze.

Krok 4 – Ulgi podatkowe


Druk PIT-37 uwzględnia ulgi z za dziecko i korzystnie z sieci.
W wypadku dziecka, wystarczy podać jego numer PESEL, aby system indywidualnie wyliczył ulgę. Gdyby jednak ubiegamy się o dofinansowanie wydatków Internetu, będą niezbędne rachunki, uwierzytelniające faktyczne wydatki. Sumę abonamentową wystarczy wykonać zaledwie za pierwszy miesiąc. System indywidualnie doda resztkę.

Krok 5 – Przekazanie 1% podatku

Bagatelizując ciężar opłaty dostatecznej kwoty, podatek za 2013 pozostanie rozliczony w chwili, gdy zadeklarujemy się przekazać własną deklarację online do Urzędu Podatkowego. Pamiętajmy jednak, że należałoby wydrukować sobie wersję dla siebie oraz pozostawić na etap pięciu lat.

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>