Pit 38 – bez tajemnic

Posted by on mar 26, 2014 in Artykuły | 0 comments

Interesujesz się handlem papierami wartościowymi? Sprzedajesz udziały w spółkach? Zastanawiasz się jak wypełnić deklarację podatkową? Dla wszystkich, którzy w urzędzie skarbowym powinni złożyć pit 38 objaśnienia przedstawi nasz znawca.

Pit 38 przez internet

 

Podobnie jak w wypadku pozostałych formularzy, pit 38 można złożyć doręczając zeznanie do urzędu skarbowego albo poprzez Internet. Złożenie drukudeklaracji pit38 online pozwala nam zaoszczędzić czas wymagany na dojście do odpowiedniego urzędu skarbowego i pieniądze, które musielibyśmy poświęcić na przemierzenie drogi. W Internecie czeka wiele programów do uzupełnienia pit38 online. Skąd je wziąć? To nieskomplikowane. Trzeba jedynie w wyszukiwarkę wpisać słowa pit 38 przez internet lub pit-38 druk, by po paru sekundach otrzymać dziesiątki wyników.

 

Pit 38 za 2012

 

Pit 38 przynależy do podatników osobiście trudniących się obrotem papierami wartościowymi oraz sprzedających udziały w spółkach. Rozliczą go wszyscy, którzy podczas roku podatkowego uzyskali własne przychody z racji:

  • odpłatnego zbycia:
    • papierów wartościowych,
    • wypożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
    • pochodnych instrumentów finansowych i realizacji pochodzących od nich praw,
    • udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
  • wzięcia udziałów (akcji) w spółkach dysponujących osobowością prawną lub wkładów w spółdzielniach w zastępstwie za wkład pozafinansowy w odmiennej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

 

W temacie pit 38 objaśnienia Ministerstwa Finansów tłumaczą, że całkiem często podstawą wypełnienia pit-38 druk jest pit-8C udostępniany przez biuro maklerskie kierujące rachunkiem inwestycyjnym obywatela. Trzeba jednak nie zapominać, iż to na podatniku leży obowiązek bezbłędnego uzupełnienia formularza pit 38 i odprowadzenia odpowiedniej kwoty oczekiwanego podatku. Chociaż jest to raczej nietypowe, to jednak pomyłki w zeznaniach otrzymywanych od biur maklerskich mają miejsce. Broker nie musi również orientować się o wszystkich naszych transakcjach, zdarza mu się odmiennie interpretować przepisy podatkowe albo nie uwzględniać wszystkich możliwych do udowodnienia kosztów uzyskania przychodu. Dlatego tak istotne jest, aby każdorazowo sprawdzać dane przedstawione przez nasze biuro maklerskie i przy przenoszeniu liczb na odpowiednią deklarację PIT-38 poprawnie je korygować, jeżeli istnieje taka potrzeba. W razie niejasności możemy odezwać się do naszego biura maklerskiego o wyjaśnienia i o korektę błędów. W rzeczywistości, jeżeli podatnik miał rację, biura maklerskie nanoszą korektę PIT-8C, a następnie dostarczają poprawiony dokument podatnikowi i do urzędu skarbowego. Sporządzenie szczegółowej informacji dotyczącej formularza PIT-8C to, według różnych stawek brokera, koszt rzędu 30-50 zł (jeśli jednak okaże się, że inwestor ma rację, suma powinna być zwrócona).

 

Nie ma możliwości wypełnienia pit-38 druk zarazem z małżonkiem. Żona i mąż składają rozliczenie pit 38 oddzielnie, każdy dla siebie. Przejęcie udziałów w spółkach mających osobowość prawną z wkładem pieniężnym (np. za gotówkę) obliguje do złożenia pit 38 jedynie w momencie zbycia udziałów. Ich objęcie nie prowokuje bowiem dochodu rozliczanego na pit 38.

 

Druk pit 38 za 2012 składa się do 30 kwietnia.

 

Na pierwszy rzut oka podatnik może mieć kłopoty z wyborem dobrego programu. Jak tego dokonać? Wystarczy, aby miał on kilka zalet. Po pierwsze musi zapewniać bezpieczeństwo danych osobowych (wypełniając pit-38 druk albo przeglądając pit 38 przykład wypełnienia, użytkownik musi mieć pewność, że wiadomości na jego temat są w pełni bezpieczne i nie wyjdą poza komputer). Po drugie dobrze, gdy nie nie ma narzuconych limitów podatników i rozliczonych formularzy, program może także oferować wykorzystanie zarówno przez firmy jak i osoby prywatne. Znacznym ułatwieniem jest dołączona baza urzędów skarbowych, powiatów i gmin, jak również automat obliczeniowy. Po trzecie przy wybieraniu programu do wypełnienia pit 38 przez internet ważna jest możliwość wydrukowania lub wysłania formularza drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje.

 

Zobacz! sii.org.pl

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>