PIT 38 – podatek od grających na giełdzie

Posted by on kwi 18, 2014 in Artykuły | 0 comments

Podatki dotyczą każdego, podobnie inwestorów giełdowych, którzy osiągniętym zyskiem co roku muszą się dzielić z budżetem państwa. W artykule prezentujemy podstawową wiedzę w kwestii pit 38, którą musi mieć każdy właściciel papierów wartościowych i każdy, kto planuje zakup akcji czy obligacji.

Pit 38 – dla kogo

 

Podatek od giełdy albo podatek giełdowy to rodzaj podatku dochodowego od osób fizycznych, uregulowany podstawowo przez art. 30a oraz 30b ustawy dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, dołączany do kategorii podatków od zysków kapitałowych. Niezależnie od wartości dochodu obejmuje go 19 %  stawka (brak progresji). Podatek ten bywa naliczany chociażby od dochodów uzyskanych z inwestycji w kontrakty terminowe, akcje, obligacje czy prawa poboru. Co istotne, dochody giełdowe nie łączą się z dochodami zdobytymi z innych źródeł (poza wypadkiem, gdzie dochody giełdowe są nabywane w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej). To sprawia, że strata poniesiona na giełdzie nie będzie w stanie pomniejszyć podatku płaconego np. w relacji z dochodem zgromadzonym z racji umowy o pracę.

 

Płatnikiem pitu-38 bywa zarówno inwestor, jak również spółka, bank, czy fundusz inwestycyjny. W sytuacji dochodu uzyskanego w rezultacie sprzedaży papierów wartościowych w każdym wypadku wymagany podatek powinien jednak odprowadzić inwestor (i oczywiście okazać właściwą deklarację podatkową). Wówczas będzie to płatność jednorazowa, dopiero po skończeniu roku podatkowego.

W jaki sposób można pomniejszyć kwotę podatku o stratę z lat ubiegłych?

Podatnik, składając w poprzednich latach zeznanie podatkowe wykazujące stratę, ma możliwość obniżyć wysokość spłacanego podatku z tytułu zdobytych dochodów kapitałowych.

Podatnicy, którzy ponieśli stratę w skutek inwestowania na giełdzie papierów wartościowych, mogą zdeklarować ją poprzez obniżenie o jej stawkę dochodu nabytego z identycznego źródła przychodów przez pięć kolejno występujących lat podatkowych.

Odliczenie dotyczy wyłącznie strat pochodzących z przychodów opodatkowanych z racji odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych,
  • przekazanych papierów wartościowych (krótka sprzedaż),
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

oraz z przyczyny nabycia udziałów (akcji) lub wkładów w spółdzielniach w zamianie za wkład niepieniężny pod inną postacią aniżeli przedsiębiorstwo albo jego zorganizowana część.

Wartość obniżenia w dowolnym z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. wysokości tej straty. Kwota przedstawiona w druku PIT-38 w pozycji 28. ("Straty z lat ubiegłych") nie może też przekroczyć wartości dochodu przedstawionej w pozycji 26. tej samej deklaracji PIT-38.

 

Instrukcja do pit 38

 

Dokładną instrukcję możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów. Uproszczeniem dla inwestora jest otrzymany od biura maklerskiego PIT-8C, na bazie którego rozliczamy formularz PIT-38. Do wszystkich rachunków papierów wartościowych jest wystawiany inny PIT-8C. Znaczy to, że kiedy inwestor posiada kilka rachunków maklerskich, na których w omawianym roku podatkowym pojawił się obrót, dostanie kilka oddzielnych deklaracji PIT-8C. Wówczas wszystkie osiągnięte dochody trzeba wziąć pod uwagę na jednej deklaracji PIT-38 przez ich zsumowanie.

Mimo przeprowadzanych transakcji na rynku papierów wartościowych, nie zawsze w danym roku podatkowym udaje się osiągnąć dochód. Wypada jednak wiedzieć, że sporadycznie również i w takich sytuacjach inwestorzy są zmuszeni do złożenia rozliczenia podatkowego. Co jednak korzystne, inwestorzy którzy w minionych latach "pochwalili się" porażką przed fiskusem, mogą na ustalonych zasadach odjąć jej wartość od zebranego w danym roku dochodu.

Mimo, iż zakup akcji obarczony jest widmem konieczności uzupełnienia pitu-38, początkujący inwestor nie powinien się tym sugerować.

Sprawdź! program pit 38

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>