PIT a małżeństwo

Posted by on lut 17, 2014 in Artykuły | 0 comments

Posiadanie statusu małżeńskiego umożliwia dzielenie się obowiązkami. Czy dotyczy to również wypełniania PIT – obejmującego przede wszystkim jedną osobę fizyczną? Zobaczmy, kiedy możemy rozliczyć PIT wspólnie.

Wdowieństwo, a PIT

 

Owdowiali podatnicy mają prawo uznać deklarację PIT jako podwójne rozliczenie wówczas, gdy małżonek zmarł w czasie rozliczanego roku podatkowego, albo żył przez cały rozliczany rok i zgon nastąpił dopiero podczas obecnego okresu podatkowego, przed złożeniem i wysłaniem formularza PIT.

       

Dla kogo małżeński PIT

 

Wspólna deklaracja podatkowa należy się parom, które przebywają stale w Polsce, a prócz tego ten małżeństwo trwa chociażby cały miniony rok podatkowy. Jednocześnie kluczowe jest, żeby para małżeńska nie była w separacji prawnej. Ma więc obowiązywać w ich parze wspólnota majątkowa, zapewniająca podwójne rozliczenie.

 

Zalety wspólnego PIT

 

Podstawową zaletą druku PIT wypełnianego za jednym razem przez małżeństwo jest to, że sumy obydwu osób są wówczas łączone i dzielone na pół, i dopiero po tym nalicza się podatek. To korzystna opcja dla par, w których jedna osoba gromadzi dochody, a druga dba o domowe ognisko. Reguły wspólnego PIT są korzystne też dla par, w których jeden z małżonków posiada przychody kwalifikujące się do wyższej skali podatkowej. Po podsumowaniu ich i podzieleniu na dwa, istnieje szansa, że podatek dochodowy będzie naliczony na regułach niższej skali, dostosowanej do wyniku.

Choć instytucja małżeństwa dzisiaj traci na trwałości, istnieje wiele argumentów, dla których rozsądnie jest je zawierać. Zaznaczamy, że pary deklarują się także przez darmowy i doskonały program do PIT z naszego serwisu!

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>