Rodzaje podatków w Polsce

Posted by on mar 4, 2014 in Artykuły | 0 comments

W codziennym rozumieniu, deklaracje to wszelkiego rodzaju dane składane organom fiskalnym na dokładnie określonych drukach. Ustawa oznacza je zarówno jako zeznania podatkowe czy wykazy, do których tworzenia zobowiązani są podatnicy, płatnicy oraz inkasenci. 

Podatek od towarów i usług

Wyszczególniamy dwie deklaracje, jak VAT-7 oraz VAT-UE. Pierwsza z nich jest ogólną deklaracją dla podatku od towarów oraz usług, jaką należy oddać do 25-ego dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Następny dokument ma wiadomość podsumowującą dotyczącą dostaw albo nabyć wewnątrz UE. Termin jej wykonywania jest inny w zależności od formy przekazywania.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT-4R składa podatnik w urzędzie skarbowym. Nie dochodzi on do obywatela, ani nie zostaje on poinformowany, że pracodawca go dostarczył. Jest  on deklaracją o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy 2013. PIT-11 również wypełnia pracodawca (płatnik). Jest on wiarygodny oraz musi zostać wysłany również do urzędu skarbowego jak także do samego podatnika. Pomaga w wypełnieniu odpowiedniej jemu umowy o zyskach. W PIT-11 należy zawrzeć informacje takie jak zarobione przez pracownika (podatnika) wpływy lub koszty uzyskania przychodu 2013 oraz składki na ubezpieczenie. Kolejny formularz, PIT-28 poświęcony jest dla osób, których wpływy były opodatkowane na podstawach ryczałtu ewidencjonowanego. Należy złożyć go do 31 stycznia za rok poprzedni.

Kolejne trzy formularze wypełniają płatnicy. Każdą spośród nich należy dostarczyć do 30 kwietnia za rok ostatni. PIT-36 jest poświęcony dla osób, jakie osiągnęły jakiekolwiek dochody bez pośrednictwa płatnika, na podstawach skali podatkowej (18-32%). Świadczy to, że takie osoby same są zmuszone do obliczania zaliczek na podatek lub wartości należnego podatku. Taka deklaracja obowiązuje najczęściej osób, jakie pracowały prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą. PIT-37 jest najpopularniejszym z wykorzystywanych formularzy. Dotyczy dochodów uzyskanych za pośrednictwem płatnika (pracodawca, ZUS etc.). Przeprowadzenie podstawowych informacji lub obliczenie podatku ułatwia przesłany wcześniej przez pracodawcę PIT-11. Ostatni, PIT-38 obowiązuje dochodów m.in. z lokat na giełdzie.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych PCC podlegają wszelkie czynności cywilnoprawne, wymienione w ustawie. Modele to: umowa darowizny, ustanowienie hipoteki, umowy spółki, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy także praw majątkowych. Podatek taki należy zapłacić w ciągu czternastu dni od powstania takiego obowiązku.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Najistotniejszym dokumentem jest w ostatnim przypadku CIT-8, czyli zeznanie o wysokości uzyskanego wpływu (poniesionej straty) poprzez płatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Wyszczególniając dotyczy on spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych. Termin złożenia zaświadczenia mija 31 marca za miniony rok podatkowy.

Podatek od środków transportowych

Dokument deklaracji DT-1 oraz załącznik do niej DT-1/A jest kierowany na poczet deklaracji na podatek od środków transportowych. Nieprzekraczalny czas złożenia umowy to 15 lutego, natomiast w przypadku kiedy obowiązek podatkowy stanął tego dnia – w czasie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności, tłumaczących powstanie tego obowiązku.

Należy pamiętać, iż wymienione informacje oraz rodzaje podatków to nie wszystko. Zaprezentowane zostały te najpowszechniejsze także najbardziej atrakcyjne. W innych naszych artykułach znajdują się bardziej wyczerpujące dane, dotyczące poszczególnych dokumentów.

W gąszczu różnorakich dokumentów i deklaracji się zgubić i pomylić. Nazwy dokumentów w formie skrótów nie ułatwiają działania i wymagają dopytywania i poszukiwania, co tak naprawdę powinniśmy wykonać. Generalnie, deklaracje wolno podzielić ze względu na podatki, których dotyczą. Podatki w Polsce dzielą się m.in. na: podatek od produktów i usług, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od środków transportowych.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>