Stawki, jakie przysługują przy odliczeniu ulgi na dzieci

Posted by on lut 20, 2014 in Artykuły | 0 comments

Obywatele opiekujący się dziećmi mogą ubiegać się o tzw. odliczenie ulgi na dziecko. Trzeba wziąć pod uwagę liczę pociech, a także to, czy zarabiają jesteśmy w stanie spodziewać się zniżek różnej wysokości.

Z tego przywileju mogą skorzystać rodzice, którzy opiekują się niepełnoletnimi, w stosunku do których wykonywana była władza rodzicielska, wykonywana była rola opiekuna prawnego albo rodziny zastępczej. O ulgę mogą postarać się również rodzice dzieci pełnoletnich do skończenia przez nie 25. roku życia, które kształcą się lub pracują, a ich dochody rocznie nie przekraczają 3089 zł rocznie. Ulga obowiązuje także dzieci z pominięciem w tym przypadku wieku, które uzyskały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Z ulgi mogą korzystać tylko osoby opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Jak skorzystać z ulgi

Nieważne jak dają się nam we znaki podatki ulga na dziecko to to bardzo wyczekiwany podarek. Aby spośród niej skorzystać należy uzupełnić załącznik PIT-O wraz z odpowiednią deklaracją podatkową (PIT-36 czy PIT-37). Ulgę liczy się od naliczonego podatku, nie od zysku, jak sądzi wiele osób. Do spełnienia tego dokumentu, wskazane będą numery PESEL każdego dziecka, oraz w przykładzie braku takiego numeru, ich imiona, nazwiska oraz daty urodzenia. Istotne jest, by na życzenie urzędów podatkowych przechować: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o zatwierdzenie opiekuna prawnego dziecka, dokument od sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy potwierdzenie o chodzeniu pełnoletniego dziecka do szkoły. Dokumentów tych nie podłącza się do zeznania podatkowego, ale przekazuje się je tylko w przypadku, gdy dostaniemy polecenie od urzędu skarbowego.

Ile wynosi ulga na dziecko

Stawka jest odprowadzona miesięcznie i wynosi 92,67zł. Za cały rok, na jedno dziecko można zatem odprowadzić maksymalnie kwotę 1112,04 zł. W zależności z tego, gdy dziecko się urodziło, za taki moment w pierwszym kalendarzowym roku życia odliczana jest ulga. Przykładowo, jeśli dziecko narodziło się we wrześniu, rodzicom przysługuje zniżka za 4 miesiące bieżącego roku podatkowego. Wysokość ulgi na dzieci wymienia się oraz w zależności od ilości dzieci. Jak łatwo się domyślić, miesięczna kwota wzrasta wraz z kolejnym dzieckiem. Za drugie kwota będzie taka sama jak za pierwszego potomka, ale za trzecie dziecko zawierać będzie kwotę 139zł, a za czwarte i każde następne 185,34zł. Co istotne, kwota ulgi na dzieci jest identyczna dla obojga opiekunów. Bez względu na możliwość rozliczenia, to oni sami decydują, czy stawkę przysługującej im zniżki od podatku jednego rodzica, od podatku rozdzielnie, czy od podatku razem.

Istotne! Ulga nie przysługuje, rozpocząwszy od miesiąca, w którym dziecko weszło w związek małżeński czy na podstawie orzeczenia sądu zostało zlokalizowane w instytucji zapewniającej całodobową opiekę.

Co jeśli wychowuję sam?

Przestawiona zniżka prorodzinna, bowiem tak określa się dla osób łożących podatki ulga na dzieci jest propozycją dla osób mających naprawdę w pełni władzę rodzicielską , natomiast nie tylko posiadających ją. Jeżeli dziecko mieszka z jednym z rodziców, a drugi z opiekunów nie wykazuje zainteresowania, nie płaci alimentów ani nie przejmuje się dziećmi, ulga przysługuje tylko aktywnie zajmującemu się rodzicowi. W przypadku, gdy po rozstaniu oboje rodziców nadal opiekuje się dzieckiem, zniżka przysługuje im po połowie, bądź w odpowiednio ustalonych proporcjach. Powyższy fakt nie oznacza, że wraz z opłacaniem alimentów, zniżka przestaje obowiązywać. Płacenie alimentów na dziecko to również formalne sprawowanie opieki rodzicielskiej.

 

W przykładzie rozwodu czy separacji prawnej zniżka jest wliczana za każdy miesiąc sprawowania opieki rodzicielskiej. Niejednemu z obywateli przysługuje odliczenie w opłacie 1/30 ulgi za każdy dzień pieczy nad dzieckiem. Opiekunowie czy rodzice nie będą mieć możliwości podwojenia ulgi w powiązaniu z czym mają jeden wspólny pułap.

Naprawdę warto poświęcić kilka dodatkowych chwil, aby uzyskać zwrot większości wydatków wynikających z włączenia nowego członka rodziny.

Sprawdź! program pit

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>