Stawki podatkowe i progi podatkowe 2014

Posted by on mar 8, 2014 in Artykuły | 0 comments

Zapłata podatku to konieczność z jaką spotykamy się na wszelkim etapie. Jak wygląda podatek 2013? Czym różni się podatek pośredni od bezpośredniego? Udzielimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Skala podatkowa 2012

Skala podatkowa to przykład, na podstawie jakiego określa się wysokość podatku, który od dochodu (zdobytego w poszczególnym roku podatkowym) zapłaci podatnik. Przedziały w skali podatkowej, tzw. progi podatkowe 2012 określają, jaką wartością podatku opodatkowane są przychody podatnika. Stawka podatku wymienia się po przekroczeniu progu fiskalnego, zmiana nie obowiązuje jednakże całego zysku podatnika, a tylko nadwyżki powyżej przekroczonego progu.

Określając podatki 2012 progi podatkowe wynoszą:

  • Kiedy podstawa obliczenia podatku sięga do 85 528 zł podatek wynosi 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł
  • Kiedy podstawa obliczenia podatku wynosi powyżej 85 528 zł podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Podatek progresywny liczy się według zasady – przychód podatnika do wysokości pierwszego progu fiskalnego opodatkowany jest podstawową stawką podatku z podpunktu skala podatkowa 2012, po uwzględnieniu tak zwanej kwoty niezależnej od podatku, nadwyżka przychodu ponad pierwszym progiem podatkowym opodatkowana została według drugiej stawki płynącej ze skali podatkowej.

Stawki podatkowe

Stawka podatku to konkretny kwotowo albo procentowo wskaźnik służący obliczeniu należnej kwoty podatku od podstawy opodatkowania. Podobnie jak w roku ubiegłym stawki podatkowe 2012 uszeregować można na kilka grup.

W ramach podatku od towarów oraz usług, inaczej VAT, wyróżnić wolno stawki: podstawową (23%), obniżone (8%, 7%, 5%, 4% oraz 0%) także tak zwaną stawkę zwolnioną (umowny okres obejmujący towary oraz usługi ustawowo zwolnione od podatku VAT).

Stawki podatkowe 2012 mówiące o wysokości podatku dochodowego wolno podzielić na trzy części. Jednostki prawne oraz te osoby fizyczne, jakie decydują się na liniową metodę rozliczania podatku dochodowego otoczone są 19% stawką tego podatku. Jednostki fizyczne, rozliczające zyski na zasadach ogólnych według skali podatkowej otoczone są stawkami 18% oraz 32% podatku dochodowego (wysokość opłaty zależy od wysokości podstawy opodatkowania). Jest jeszcze trzecia grupa, podatek dochodowy od zysków nieujawnionych. Jest wówczas sankcyjna stawka podatku podawana w przypadku zatajenia przychodów oraz osiąga 75%.

Podatek od prac cywilnoprawnych może zawierać 2% w przypadku udzielenia pożyczki oraz sprzedaży rzeczy, 1% jeśli sprzedajemy prawa majątkowe albo 0,5% kiedy podwyższony zostaje kapitał spółki.

Jak najszybciej obliczyć podatek za 2012

Pomimo że zrealizowanie deklaracji podatkowej nie jest łatwe, wolno sobie bardzo ułatwić ten proces. Wystarczy spośród dostępnych w Internecie programów do rozliczania pit dobrać taki, który będzie posiadał: możliwość oddania dowolnej deklaracji pit wraz ze wszystkimi załącznikami, pełną bazę urzędów skarbowych, gmin i powiatów z całej Polski, funkcję wykonywania automatycznych obliczeń (na zasadzie poprawnie wypełnionych rubryk formularza) oraz aktualne informacje, takie jak np. stawki podatkowe 2012. Wiele oferowanych programów wolno uzyskać za darmo. Oprócz możliwości szybkiego wypełnienia deklaracji dodatkowo zachęcają one do przekazania 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (w roku 2011 liczba osób, które dały w niniejszy sposób swój 1% podatku dochodowego przekroczyła 10 milionów, co dało łączną sumę 400,2 mln złotych).

W kontakcie do roku 2013 w prawie podatkowym zamieniłoby się niewiele. Również skala podatkowa 2012 jak i progi podatkowe 2012 zostały bez zmian. Obywatele, tak jak wcześniej mogą zaczerpnąć z ulg oraz odliczeń, wśród nich: ulga na dzieci, ulga za Internet (obywatel może odpisać od przychodu do 760 zł), ulga od darowizny (podstawowa ulga tego rodzaju daje uprawnienie do odpisania od przychodu nakładów na szlachetne cele do 6 procent rocznego dochodu, jako darowiznę fiskus traktuje jeszcze krew), ulga na cele rehabilitacyjne (przysługuje osobom niepełnosprawnym lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne), ulga odsetkowa.

Sprawdź! program pit

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>