Szybkie rozliczenie z pit 36

Posted by on lut 18, 2014 in Artykuły, PIT 36 | 0 comments

Podatnicy, prowadzący działalność gospodarczą pewnie snują domysły jak rozliczyc pit 36 bez zużycia ogromnej liczby czasu. Wbrew pozorom jest to łatwe i nie możespędzić nam snu z powiek. Poniżej prezentujemy opis najważniejszych części formularza PIT-36.

Druk PIT-36 wybieramy, kiedy jako osoby fizyczne prowadzimy działalność gospodarczą (pozarolniczą), opodatkowaną na ogólnych zasadach przy użyciu skali podatkowej. Obowiązuje to jeszcze osób, które:

a) osiągnęły wpływy z tytułu najmu, dzierżawy czy podobnych umów, opodatkowane na ogólnych zasadach,

b) z których byli odpowiedzialni sami opłacać zaliczki na podatek,

c) osiągnęły wpływy ze źródeł zagranicznych albo innych, opodatkowanych na ogólnych zasadach, z których ani płatnik, ani obywatel w przeciągu roku skarbowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

Dla pit 36 objaśnienia mające liczną ilość detali znajdują się w broszurze na stronie Ministerstwa Finansów.

Składając pit dbajmy o podaniu aktualnego identyfikatora fiskalnego, czyli numeru NIP bądź PESEL. Numer PESEL podają jednostki, które nie prowadziły działalności gospodarczej, nie były podatnikami od towarów oraz usług, nie były płatnikami. Jeżeli któryś z warunków nie jest wykonany, należy użyć numeru NIP.

Części A i B  

Rozliczenie pit 36 zaczynamy od podania miejsca i charakteru składania oświadczenia. Na wstęp podajemy nazwę urzędu skarbowego, który jest nam przydzielony ze względu na adres zamieszkania, bądź jeżeli jesteśmy poza krajem – do urzędu istotnego dla osób zagranicznych. Część B polega na wypisaniu informacji osobowych, co nie powinno sprawić większych problemów.

Części C i D

zaczynamy od podania miejsca i charakteru składania oświadczenia. Na początek przedstawiamy nazwę urzędu skarbowego, który jest do nas dopasowany ze względu na adres zamieszkania, bądź jeżeli jesteśmy poza krajem – do urzędu istotnego dla osób zagranicznych. Część B polega na wprowadzeniu informacji osobowych, co nie powinno sprawić większych problemów.

Do wykończenia tych stron przydatne będą formularze sporządzone przez płatników jak:PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R. Pomocą będzie pit 36 wzor  powszechnie dostępny w Internecie bądź gotowe zeznanie znajomego. Jeżeli jednak spokojnie przeanalizujemy każdą stronę, damy radę i bez pomocy. Przykładowo, w wierszu pierwszym wypełniamy kwoty zysków i wydatków otrzymania przychodów ze stosunku pracy czy z tytułu ubezpieczeń społecznych. Wiersz drugi wypełniają emeryci, podając wielkość swoich emerytur, rent czy świadczeń przedemerytalnych. W zależności od tego, z jakiego rodzaju źródła uzyskaliśmy pieniądze, ten wiersz części D musimy zrealizować. Często to program pit 36 uczestniczy w obliczeniach i przeprowadza nas automatycznie przez proces zrealizowania deklaracji.

Części E i F

Część E to miejsce do odliczenia strat, dochodu zwolnionego z opodatkowania czy składek na ubezpieczenie społeczne. Należy zadbać, iż odliczenie straty przysługuje jedynie od wpływu z ostatniego samego źródła, jakie dało stratę. W wypadku składek na ubezpieczenie społeczne kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wykazuje się na bazie dokumentów potwierdzających ich wzięcie. Część F jest z kolei przeznaczona dla podatników, czerpiących z pomocy i odliczeń od wpływu i zwolnień. W pit 36 przykład to odliczenie od wpływu wydatków mieszkaniowych.

Części G i H

Pierwsza z nich zająć powinna osoby, jakie utraciły prawo do ulg i zwolnień, co za tym idzie mają prawo mieć kwoty zwiększające podstawę opodatkowania bądź minimalizujące stratę. Jak mówi Ministerstwo Finansów: „Jeżeli poniesiona przez podatnika w roku podatkowym strata ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie jest mniejsza niż kwota utraconej ulgi lub zwolnienia, podatnik w pierwszej kolejności dokonuje zmniejszenia tej straty, natomiast o pozostałą część kwoty utraconej ulgi lub zwolnienia zwiększa podstawę opodatkowania”. 

Część H to miejsce na wyliczenie podatku, co większość programów wykona za nas. Skala podatkowa dzieli się wg podstawy obliczenia podatku na większą czy mniejszą od ok. 85,5 tys. złotych. Stanowi to jednak wartość ruchomą, potrafiącą zmieniać się w poszczególnych latach.

Pamiętajmy, iż okres sporządzania deklaracji podatkowych jest niewielki a my, jako obywatele jesteśmy odpowiedzialni za to je wypełnić. Jesteśmy w tej sytuacji poniekąd zmuszenidoinformować się, do czego służą indywidulane druki do wypełnienia  w Urzędzie. Mając to na uwadze unikniemy stworzenia ewentualnego błędu i zaoszczędzimy cenne chwile. Zaznajomimysię zatem z PIT 36. 

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>