Uzupełniamy pit 38

Posted by on lut 11, 2014 in Artykuły | 0 comments

Pit 38 dany jest dla podatników, którzy prywatnie zajmują się obrotem papierami wartościowymi czy posiadają udziały w spółkach. Poniżej podpowiadamy jak rozliczyć pit 38.

Pit 38 instrukcja krok po kroku

Formularz uzupełnić można w parę chwili. Dotyczy to również pit 38 jak wypełnić wszystkie pola?

Część A i B

To najzwyklejsze części dokumentu, należy jednakże myśleć żeby uwzględniać w nich aktualne dane. Dotyczy to jednocześnie adresu zamieszkania, o którego zmianie podatnicy często zapominają.

Część C

Większy kłopot może przynieść część C, w której podatnik zobowiązany jest do wykazania kwoty przychodów, kosztów ich pozyskania i przychodów lub strat. Wolno ją uzupełnić przepisując odpowiednie wielkości z PIT-8C lub zrealizować samodzielnie, dbając o udokumentowaniu zysków a kosztów na wypadek kontroli przez urząd skarbowy.

Część D

Następnym krokiem, jaki należy przedsięwziąć wypełniając pit 38 druk 2013 jest wskazanie zobowiązania podatkowego w części D. Podstawą do opodatkowania jest profit pomniejszony o możliwą stratę z lat wcześniejszych. Kwotę podatku naliczamy mnożąc podstawę jego obliczenia oraz wartość podatku, która wynosi 19 proc. (w przypadku osób podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce , ceny mogą być różne, wynikające z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Gdy obliczono kwotę podatku zmniejszyć może kwota przeliczonego na złote podatku zapłaconego nie w kraju podlegająca odliczeniu (zapłacony za granicą podatek od przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych, a z realizacji praw spośród nich powstających i z odpłatnego zbycia akcji w spółkach mających osobowość prawną). Kwota podatku zaokrąglana jest do pełnych złotych (w dół lub w górę)

Część E

Jak podaje pit 38 wzór pierwsze informacje w części E uzupełniają osoby które osiągnęły dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych uzyskanych lub zbudowanych w latach 2007-2008 (poz. 36), a jeszcze osoby które osiągnęły dochód, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o PIT (np. od wygranych w konkursach i zakładach wzajemnych, z nieujawnionych źródeł, odsetek, dywidend), jeżeli ten zryczałtowany podatek nie został pobrany przez płatnika (poz. 37). W części E rozliczamy też podatek od z poza terenu naszego państwa dochodów m.in. z tytułu: udziału w funduszach kapitałowych, odsetek od pożyczek, dyskonta od papierów wartościowych czy dywidend. Na koniec podawana jest kwota do zapłaty lub nadpłata. To oczywiście z poz. 43 i 44 PIT-38 ostatecznie wiemy, jaką kwotę zobowiązani uiścić do urzędu skarbowego lub jak wysoką posiadamy nadpłatę.

Część F i G

Część F uwzględnia podatek, który osoby fizyczne niezamieszkałe w kraju, uzyskujące zyski, o jakich mowa w art. 29 ustawy o PIT, bez pośrednictwa płatnika, są w obowiązku odkładać na rachunek urzędu skarbowego. Część G deklaracji PIT-38 uzupełniają natomiast płatnicy, uprawnieni z papierów wartościowych napisanych na rachunkach zbiorczych, jacy uzyskali dochody z tytułu m.in. dywidend i wkładu w funduszach kapitałowych, od jakich nabyty został podatek przez płatnika, a których tożsamość nie mogła być zainteresowanemu ujawniona.

Część H i I
Płatnicy, którzy zamierzają przekazać 1% należnego podatku na cele organizacji pożytku publicznego, mogą to zrobić wypełniając część H druku, wpisując numer KRS wybranej OPP.

Część J

Część J dostarcza wiedzy urzędowi skarbowemu, czy wspólnie z deklaracją obywatel składa załączniki.

Część K

Pit 38 druk 2013 kończy podpis oświadczenia i dostarczenie oświadczenia o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego o konsekwencjach za podanie danych sprzecznych z rzeczywistością.

Najpopularniejszym i najszybszym sposobem wypełnienia pitu jest przekazanie go za pomocą e-deklaracji. Złożenie pit 38 przez internet pozwala oszczędzić czas i pieniądze, a wymaga tylko dostępu do sieci i przygotowania danych zabezpieczających autentyczność deklaracji. Tzw. identyfikator stanowi numer PESEL lub NIP, imię i nazwisko, data urodzenia i ilość dochodu pokazana w zeszłorocznej deklaracji.

Sprawdź! sii.org.pl

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>