Wszystko o Pit 26 i Pit 37

Posted by on lut 15, 2014 in Formularze PIT, PIT 36 | 0 comments

Dużo rodzajów PIT powoduje, iż mnóstwo osób nie jest pewnych, która deklaracja ich obowiązuje. Często pojawia się pytanie, która jest rozbieżność między pit 36 a pit 37 i który spośród nich należy przekazać do urzędu skarbowego.

Wypełniam PIT-37

Przepisy prawa szczegółowo określają, kto powinien wykorzystać ten formularz przy tworzeniu deklaracji podatkowej. Pośród wykazanych osób są te, jakie uzyskały wpływy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z urzędu: wynagrodzeń i różnych dochodów ze stosunku pracy, dochodów z inicjatywy wykonywanej osobiście, emerytur oraz rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, dochodów z praw autorskich oraz pozostałych praw majątkowych. Do tej grupy kwalifikują się jeszcze osoby, jakie nie pomniejszają zysków o straty z lat ubiegłych, nie są w obowiązku doliczać dochodów małoletnich dzieci, a także nie posiadały pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na pełnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Ministerstwo Finansów wystosowało do pit37 objaśnienia w postaci broszury. Spośród niej możemy się szczegółowo dowiedzieć, kto również na których zasadach powinien wypełnić tylko ten formularz.

Dla kogo PIT-36?

Podobna broszura została stworzona dla PIT-36 (oraz wielu innych dokumentów). Dowiemy się, że uwzględnia osoby fizyczne, jakie: niezależnie od ilości źródeł zysków prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na uniwersalnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej czy miały działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na uniwersalnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Obywatele zobowiązani do użycia dokumentu PIT-36 zyski mogli też otrzymać z najmu, dzierżawy albo z pozostałych umów o podobnym charakterze opodatkowane na uniwersalnych zasadach i ze źródeł położonych za granicą. Informacja ta będzie również niezastąpiona w przypadku przychodów, od jakich podatnicy byli zobowiązani osobiście opłacać zaliczki na podatek, a dodatkowo dla przychodów z pozostałych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej, od jakich ani płatnik, ani obywatel nie posiadał powinności odprowadzania zaliczek. Jak napisano w broszurze, druk PIT-36 poświęcony jest jednocześnie dla płatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak oraz razem z zyskami małżonka czy w sposób przewidziany  dla ludzi wychowujących bez wsparcia małżonka dzieci. Szczegóły dotyczące łącznego opodatkowania małżonków znaleźć można w dokumencie dostępnym na stronie Ministerstwa Finansów.

Skąd wziąć formularz?

Najłatwiej będzie złożyć pit 37 online poprzez bezpłatne programy do obsługi PIT. Stanowi obecne najprostszą metodę, ażeby w łatwy oraz szybki sposób, bez ruszania się z domu załatwić wszelakie formalności. Procedura jest wyjątkowo oczywista, i większość programów udostępnia instrukcję krok po kroku, ułatwiającą to zagadnienie. Dużo osób zachwala interaktywny pit 37 także możliwość poprawiania błędów na bieżąco. Plik wygląda prawie jednakowo jak pdf, jednak możemy zrealizować go elektronicznie, a po zakończonej edycji wydrukować. Jeśli jednak nie jesteśmy entuzjastami takich podejść, wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘ pit 37 pdf ’ będziemy potrafili ściągnąć oraz wydrukować pusty, gotowy do uzupełnienia formularz. Wymaga to raczej większego wkładu pracy, i każdy błąd worzyć będzie konieczność ponownego wydrukowania formularza oraz własnego uzupełniania od początku. Ostatnią, jednak najbardziej pracochłonną opcją jest pozbawienie wydrukowanego formularza (najlepiej wraz z kilkoma zapasowymi kopiami) prosto z najbliższego urzędu skarbowego. W podobny sposób jesteśmy w stanie zrealizować większość pozostałych druków w obecnym PIT-36. Pracodawcy, na jakich widnieje obowiązek wystawienia pracownikom zaświadczenia o przychodach, również mogą zrealizować pit 11 przez internet.

Elementarna różnica między tymi dwoma formularzami obowiązuje źródła wykazywanych w nich poprzez podatników przychodów. Większą część osób interesować będzie formularz PIT-37, z powodu faktu uzyskiwania zysków z pracy albo różnych źródeł, kiedy występuje osoba wypłacająca wynagrodzenie oraz dająca zaliczkę na podatek. PIT-36 jest sprowadzony do osób prowadzących pozarolniczą działalność finansową oraz działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowane skalą podatkową na wartościach uniwersalnych.

Zobacz też!program pit

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>