Szybkie uzupełnianie Pit 36

Posted by on lut 18, 2014 in PIT 36 | 0 comments

Obywatele bez względu na miejsce zatrudnienia, wiek oraz doświadczenie rok w rok borykają się z koniecznością oddania oświadczenia fiskalnego. W gąszczu przepisów szybko się zgubić. Podpowiemy, co zrobić, aby rozliczenie roczne pit 36 przebiegło bez błędów.

Pit 36 - dla kogo

 

Najszybciej przez Internet

Błyskawiczna droga do przedstawienia deklaracji podatkowej to nadanie tzw. e-deklaracji. Pit 36 przez internet złożyć można dokładnie w kilka chwili, bez potrzeby tracenia czasu na dojazd do urzędu skarbowego oraz oczekiwanie w kolejce. Zastosowanie tego nowoczesnego rozwiązania nie jest skomplikowane, a ponadto przygotowane oraz dopasowane w tym celu programy praktycznie usuwają ryzyko popełnienia błędu.

 

Jak wypełnić pit 36

 

przykład ulokowany poniżej stanowi swoisty niezbędnik do wyliczenia.

 

CZĘŚĆ A

Rozliczenie roczne pit 36 obywatel zaczyna od uzupełnienia pól zawierających pytania o: identyfikator podatkowy, wybór systemu opodatkowania (indywidualnie, łącznie z partnerem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko), rok, cel zeznania oraz adres urzędu skarbowego odpowiedni dla miejsca zamieszkania.

CZĘŚĆ B

Kolejne dane pozwalające na identyfikację jednostki składającej zeznanie. 

CZĘŚĆ C

W tym miejscu pit 36 druk 2013 obywatel informuje o skorzystaniu ze zwolnienia w podatkach w ramach tak zwanego kredytu podatkowego. Dotyczy to osób zaczynących prowadzenie działalności gospodarczej (po dokonaniu wymaganych warunków).

CZĘŚĆ D

Obywatel staruje od wyliczenia, powypełnieniu jakich w dalszej części otrzyma informację, czy jest w obowiązku dopłacić podatek, czy otrzyma jego zwrot. Tę część programu pit 36 druk 2013 wypełnia się na podstawie innych dokumentów, m.in. druków również formularzy otrzymanych od różnych obywateli plus w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej z księgi przychodów również rozchodów plus księgi rachunkowych.

CZĘŚĆ E

Następne obliczenia, podczas których dokonuje się odliczeń od dochodu zwolnionego, szkód i składek na ubezpieczenie społeczne.

CZĘŚĆ F

Płatnik odlicza od zysku zwolnienia takie jak: ulga na internet, na dzieci, zniżki połączone z mieszkaniem i domem, rehabilitacyjne, odliczenia z tytułu przekazanych darowizn.

CZĘŚĆ G

Wymaga wykazania kwot zwiększających podstawy opodatkowania lub zmniejszających szkodę, jeśli podatnik utracił podstawę do wcześniejszych pomniejszeń.

CZĘŚĆ H

Ten fragment pit 36 druk 2013 to miejsce na rozliczenie z podatku.

CZĘŚĆ I i J

To fragment pit 36, w jakiej realizuje się odliczenia od podatku, uzupełniając wcześniej – jeśli posiadamy jakieś zniżki – aneksy PIT/O i PIT/D. Oprócz tego dajemy w tej części składkę na ubezpieczenia zdrowotne, zarówno te ujawnione podczas np. pracy zagranicą, jeśli zostały za nas opłacone.

CZĘŚĆ K

Ostatnia część, odkrywa czy obywatel ma urzędowi skarbowemu dopłacić podatek, czy ma zwrot nadpłaty.

CZĘŚĆ L

To strona dotycząca zryczałtowanego podatku dochodowego, jaki w myśl ustawy odsyłają do urzędu osoby nie mające miejsca zamieszkania na obszarze kraju i zyskują przychody bez pośrednictwa płatników.

CZĘŚĆ M, N

Część M wypełniają osoby, które będąc podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie były zobowiązane do zaliczenia ich do środków trwałych. Część N dotyczy należnych za poszczególne miesiące lub kwartały zaliczek na podatek wykazanych w części J, które podatnik powinien wpłacić za dany rok podatkowy.

 

Instrukcja do pit 36 zamieszczona na stronie Ministerstwa Finansów jako osoby odpowiedzialne do złożenia zaświadczenia o wysokości osiągniętego przychodu (poniesionej straty) określa obywateli, jacy:

  • mieli: pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy użyciu skali podatkowej, działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na całych zasadach przy użyciu skali podatkowej,
  • otrzymali przychody: z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy czy z innych umów o odpowiednim charakterze, opodatkowane na całych zasadach, od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, ze źródeł zysków położonych za granicą, z pozostałych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy użyciu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani obywatel w ciągu roku skarbowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek,
  • korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),
  • są zobowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy,
  • są obowiązani doliczyć do własnych przychodów dochody małoletnich dzieci,
  • zmniejszają dochód o straty z lat ubiegłych,
  • pokazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o jakim mowa w art. 29, 30 oraz 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został przyjęty przez płatnika,
  • pokazują należny podatek dochodowy, o jakim mowa w art. 30e ustawy.

Rozliczenie roczne pit 36 nie jest takie okropne, jak mówią. Przede wszystkim musimy dokładnie zapoznać się z dane na dokumencie. Warto również zachować ten materiał i wrócić do niego przed rozpoczęciem pracy nad deklaracją podatkową. Instrukcja do pit 36 ułatwi przejście przez poszczególne rubryki. Pomocne może dodatkowo być zapamiętanie danych, że najszybciej będzie wysłać pit 36 przez internet.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online ulgi podatkowe ulga podatkowa ulga na dzieci Formularz pit 36 pit 37 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>